Rodzinne Ogródki Działkowe

"WIARUS-SEZAM"

CIĘCIE DRZEW

Wiosna i jesień to to dwie pory roku, kiedy najbardziej należy zatroszczyć się o nasze drzewka. W zależności od gatunku drzewa okres ich cięcia może się różnic i tak jak w przypadku wiśni może przypadać na koniec lata. Do formowania koron stosujemy cięcia prześwietlające lub odnawiające . Cięcie prześwietlające polega na rozrzedzeniu gałęzi, wycinaniu pędów uszkodzonych lub chorych, ograniczaniu rozpiętości i wysokości korony do rozmiarów praktycznych. Cięcie odnawiające polega na wycinaniu starych gałęzi z pozostawieniem czopa przy przewodniku i zastąpieniu ich przez pędy młode. Cięcie odnawiające pozwala utrzymać drzewa w niezmiennej rozpiętości. Wiśnie i śliwy wymagają systematycznego odmładzania, aby obficie owocowały i wydawały dorodne owoce. U brzoskwiń natomiast należy także skracać przyrosty roczne, zwłaszcza przyrosty słabe.

 Cięcie odmładzające wiśni i czereśni wykonujemy latem po zbiorach owoców. korony prześwietlamy gruntownie i mocno skracamy wierzchołki konarów.

 

Kształtne korony młodych drzew powinny mieć przewodnik i poziome, rozłożyste gałęzie, mocno związane z przewodnikiem. Jeśli zachodzi potrzeba korygujemy cięciem kształt korony.

Karłowe i półkarłowe jabłonie, grusze, czereśnie i śliwy najlepiej jest prowadzić w formie wrzecionowej przy paliku. Korona jest szeroka u podstaw, wąska u wierzchołka.

Wiele odmian grusz, śliw moreli i niektóre odmiany jabłoni wydaje pionowo rosnące przyrosty. Trzeba je przyginać do położenia poziomego i przywiązywać do szpilek w ziemi.

Brzoskwinie trzeba ciąć silnie wycinając co roku pędy stare i skracając co roku młode przyrosty.

Cięcie pędów brzoskwiń: 
A: słaby pęd roczny tniemy mocno pozostawiając tylko jedno oczko a mocny skracamy do 8-12 oczek
B: rozgałęziony pęd stary wycinamy zostawiając pęd młody na owocowanie, który skracamy jak w przypadku "A"

Koronę jabłoni, gruszy, czereśni i innych gatunków drzew można obniżyć przez przycięcie wierzchołka drzewa.

Wiśnie tworzą korony gęste, złożone z drobnych pędów. które szybko się starzeją i wymagają odmładzania przez cięcie odmładzające.

 

 Kilkuletnie drzewa wymagają prześwietlania: wycinamy pędy pokładające się na sobie, rosnące do środka korony, skierowane do góry.

wiarus.sezam@interia.pl

UL. SAPERÓW

42-612 TARNOWSKIE GÓRY